İZMİR ÇİĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇAKABEY´E DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

HeilderbergCement AG tarafından dünya çapında düzenlenen ve Türkiye’de AkçanSA AŞ’nin yürüttüğü Quarry Life Yarışması (Biyoçeşitlilik Proje Yarışması) bu yıl 4. kez düzenledi. 26 ülkeden 150 projenin katıldığı yarışmada Çakabey Okulları ulusal ve uluslararası yarışmada 1. oldu ve böylece ilk kez uluslararası 1.liği de Türkiye’ye getirdi.
ÇAKABEY´E DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

Maden Sahaları için Biyoçeşitlilik 
Taş ocaklarında biyoçeşitlilik hakkında tanıtım ve eğitim amacı ile düzenlenen uluslararası bir araştırma yarışması olan, akademisyen ve öğrencilerin, dünyanın dört bir yanındaki maden sahaları için biyoçeşitlilik projeleri sunmaya davet eden Quarry Life Award ulusal finali İstanbul Sabancı Müzesinde ve uluslararası finali Brüksel’de yapıldı. 
Brüksel’de büyük ödül ilk kez Türkiye’nin oldu. 
“Bozalan kil maden sahasında yeni bir yaklaşımla bitkilendirme denemesi” adlı projeleri için şubat ayından bu yana çalışan Çakabey lise öğrencileri Berke Korkmaz, Arda Çağan Karagöz, Tuan Dolmen, Arda Derbent, Defne Sallı, Belkıs Aysu Özbek, Polen Light ve ortaokul öğrencileri Yiğit Karataş, Yaman Efe Mertoğlu ve Doruk Sertkahya hem Türkiye hem de Brüksel’de sosyal fayda alanında 1. olarak büyük bir başarıya imza attılar. 
Gençlere 30.000 TL ve 10.000 Euro’luk bilim kaynağı 
Proje Koordinatörü Viki Kalderon, danışman öğretmenleri Fulden Ulucan ve Çiğdem Koç önderliğinde hazırladıkları Belçika’nın başkenti Brüksel’de uluslararası sempozyumda projelerini sunan Çakabey öğrencileri, uluslararası 1.liği ilk kez Türkiye’ye getirerek ülkemize büyük bir gurur yaşattılar. 
Kazandıkları bu büyük başarılarla Çakabeyliler, uluslararası alanda 10 bin Euro, ulusal alanda da 30 bin TL ödül kazanarak gelecek yıl yapacakları arazi uygulama çalışmalarına büyük bir kaynak oluşturdular. 25-12-201825-12-2018

Köyiçi Mahallesi Yeni Hükümet Konağı 8055 Sokak No1 Çiğli İZMİR - 232 376 69 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.