İZMİR ÇİĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEĞMEN ALİ RIZA AKINCI ANADOLU LİSESİ´NDE “OKUYORUM, AYDINLANIYORUM” PROJESİ

Proje kapsamında hafta içi her gün 15 dakika öğrencilerle birlikte okul idarecileri, öğretmenleri ve yardımcı personel kitap okuyor.
TEĞMEN ALİ RIZA AKINCI ANADOLU LİSESİ´NDE “OKUYORUM, AYDINLANIYORUM”  PROJESİ

 

Çiğli Teğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesinde 01.10.2018 tarihinden bu yana  Okul Müdürü Asım GÜRPÜZ öncülüğünde, öğretmenler Aynur KILINÇ MANDUZ ile Pınar ŞAHAN rehberliğinde “OKUYORUM, AYDINLANIYORUM” projesi yürütülüyor.

Okuma listelerinde öğrencilerin okudukları kitaplar, projeden sorumlu öğretmenler tarafından inceleniyor. Bunu yaparken amaçlarının öğrencilerinin okudukları kitap türlerini de belirlemek, onlara ve dünyalarına bir adım daha yaklaşmak olduğunu dile getiriyorlar. Bununla beraber   Okul proje ekibi amaç ve dayanaklarını aşağıdaki cümlelerle dile getiriyorlar:

"J. Louis Borges:“Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir.” der. Kitap okuma alışkanlığını kazanan insanlar için kitaplar cennete açılan kapılar gibidir. Çünkü okurken dış dünyadaki her türlü olumsuzluktan uzaklaşıp yeni bir dünyadasınızdır ve o dünyada yalnız değilsinizdir. Sözcükler soluk alıp verir sanki. Kahramanlar yanı başınızdadır, dostunuzdur, duygudaşınızdır. Gerçek dünyada yollarınızın belki de hiç kesişmeyeceği insanlarla yollarınızı kesiştirir kitaplar. Orada insana dair her durum, her duygu karşınızdadır. Dolayısıyla gerçek dünyadaki insanı daha iyi anlar, daha iyi empati kurarsınız bu süreç sonunda.  Sonra size de ayna tutar. “Benim gibi düşünüyor, hissediyor” dedirten ne çok kitap vardır…

 

" İnsanın dünyasının sınırları sahip olduğu sözcük sayısı kadardır. Türkçede 111 bin civarında sözcük var. Günlük hayatta kullandığımız sözcük sayısı ise birkaç bini geçmez. Her kitap, sözcük dağarcığına da katkıda bulunur. Dil bir denizse eğer,  kitaplar o denizi besleyen kollardır." 

 

    Cemil Meriç:” Kitaptan değil, kitapsızlıktan korkmalıyız.” der. Bizler de kitaptan uzak bir nesilden korkmalıyız. “ Kitap, istikbale yollanan mektup. ”yazarın dediği gibi. Gençlerimiz de istikbali inşa edecek kişilerdir. Bilgiyi fetheden bir gençlik ise ancak okuyan, düşünen ve sorgulayan bir gençlik olacaktır."

 

 

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

 

Köyiçi Mahallesi Yeni Hükümet Konağı 8055 Sokak No1 Çiğli İZMİR - 232 376 69 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.